Vítejte na DIYCORE.NET

HLAVNÍ MENU

HLAVNÍ RUBRIKY

UŽITEČNÉ

KOLABORACE

UŽIVATELSKÁ SEKCE

DIYCORE.NET

VYHLEDÁVÁNÍ

TWITTER

RSS

DESKA MĚSÍCE

PÍŠOU JINDE

SAPORT

- - - - - - - - - RECENZE HUDBA - - - - - - - - -

Čankišou

Čankišou

Lé la

autor: horovic | 13. 05. 2008, 08:18:22 | návštěv: 3826 | reakcí: 0

Řeknu, že Čankišou jsou v současnosti jedním z nejlepších vývozních artiklů tuzemské hudby a huba mě z toho bolet nebude. Klidně řeknu, že zatímco Transglobal Underground už dávno nejsou underground, natož transglobální a své vrcholy mají za sebou, tak Čankišou svého vrcholu stále nedosáhli. Tohle srovnání není nahodilé, druhý kus Zuha je může evokovat, sama kapela mluví o vlivech hudby Ukrajiny, Réunionu nebo právě Pakistánu. Co je na Čankišou trvale pozoruhodné? Napájejí se z hudeb všech koutů světa a kam přijedou, tam jsou domácí, navíc jejich písně nejsou odvozené, dýchají vlastní integritou.

Jazyk lidu Čanki je melodická svahilština, přirozeně souznějící s hudbou, možná vám vytane na mysli Šum svistu, ovšem souvislost s úchylným kabaretním striptýzem nehledejte. Čankišou proplouvají mořem inspirací, jednou byste je přirovnali k Hypnotix, jindy k cikánskému folkloru Terne Čhave. Ano, kulhavá přirovnání, Čankišou překračují hranice nohou bosou a sedmimílovou.

Můžete pojmenovat domorodé vlivy nebo národní entity, odtrhnout kořeny a označit vlivy, k čemu však, když vás při poslechu popadne neškodný amok trvale postižených, neskonale zdravých. Balkánské hard-lidovky, ska, muzika africká nebo arabská, Papin žhavej do běla, bhangra, brazilské motivy, turecký blešák, rumunské dožínky. Výsledek je ohromující, tuhle kapelu můžete postavit na jakýkoliv festival, roztečou se rastamani, pobijou punkeři, vydávejte je za Papuánce a na Colours je roztrhají na kusy.

Tklivý tón klarinetu v náručí akordeonu, didgeridoo a mohutné dechy, sada perkusí, nově tvrdší elektrická kytara. Všechno je normální jako když vykvete strom, na tenhle kmen není sekera, kdo by sekal vlastní nohu. Svižné tempo všech skladeb je svůdné, Svatební orchestr by měl co dělat. Místní propagátoři lidových hudeb sají nátiskem kojeneckým, jurodiví Čankišou ždímaj prsa hudby a neohlížejí se, Čechomor je barvotisková pohlednice, my mluvíme o sklonu k posedlosti a o příbuzných Gogol Bordello a Ska-P.

Informace

Žánr: world music
Nosič: CD
Celkový čas: 49:34
Rok: 2008
Vydavatel: Indies Scope Records
WWW: http://www.cankisou.cz
Seznam skladeb:
  1. Choros apo tin amo
  2. Zuha
  3. Caloubadia
  4. Mangé pou le coeur
  5. Harampa Rija
  6. Borrega
  7. Hajny
  8. Kardima Nomale
  9. Lahore
  10. Kustino Oro

Vaše Reakce

Výpis pěti nejnovějších reakcí. Celkem reakcí k tomuto článku: 0

SPOKOJÍZDA

spojizda obrázek

SLOUPEK

tamas

Nadřazenost státu podepřeného západním kapitálem měla do sedmdesátých let za následek hluboké změny. Ty byly umožněny jednak vyhlazením velmi malého kapitalistického sektoru během první poloviny dvacátých let v SSSR a mezi lety 1945 až 1948 na nově získaných územích. A dále – a to především – nově vybudovaným mohutným moderním hospodářstvím. Převládající sociální skutečnost staré východní Evropy – rozsáhlé velkostatky stále vlastněné aristokracií a církví a vedle toho ta nejhorší rolnická bída – zmizela beze stopy. Máme před sebou městské společnosti, kde většina lidí, dřívějších rolníků, později průmyslových dělníků, dnes „jen lidí“, žije na obrovských sídlištích postavených všude podle stejných plánů, od Šanghaje až po Prahu a Lublaň. A žije tam dosud, jenomže továrny jsou zavřené a lidé jsou většinou nezaměstnaní nebo důchodci. Pachuť porážky je neklamná.

G. M. Tamás

SUPPORT SONGS

TLAČENKA

web: CrosseR | grafika: wewerca | neřešte autorská práva, vždy uvádějte zdroj!
spodni obrazek