Vítejte na DIYCORE.NET

HLAVNÍ MENU

HLAVNÍ RUBRIKY

UŽITEČNÉ

KOLABORACE

UŽIVATELSKÁ SEKCE

DIYCORE.NET

VYHLEDÁVÁNÍ

TWITTER

RSS

DESKA MĚSÍCE

PÍŠOU JINDE

SAPORT

- - - - - - - - - RECENZE HUDBA - - - - - - - - -

Do Shaska!

Do Shaska!

Live Alraune DVD

autor: horovic | 24. 01. 2008, 11:43:00 | návštěv: 4136 | reakcí: 2

Polní tanec muže v kápi, Ku-Klux-Klan, cívky a kotouče, africký kmen uprostřed skákavého rituálu, kimonovaná děvčátka v porcelánovém hrníčku – nebo je to Mickey Mouse a jeho naklonovaní kamarádi? Kdo chybí? Josef Mengele? Dívka tančí nahá a prolíná se s elektronickým obvodem. Vše je zastřené, filtrované a setmělé. Připomíná vám to něco? I Lynchovy rané věci byly proti tomuhle pohádkou na dobrou noc. Možná avantgardní surrealistické fantazie snesou srovnání, snad neutěšený snímeček z The Ring (americká verze krátkého útržku je proti japonskému působivější, i když zjevně čerpá z Dalího našeptávání a buňuelovských konsekvencí). Jenže filmový obraz není bijákem z půjčovny U Mrtvého jelena, sledujete „doprovodnou“ projekci Live Alraune výjimečné tuzemské formace Do Shaska!

Obraz pracuje i s veselými či optimistickými výjevy (smích milenců, spartakiádní cvičení s obručí), ale v kontextu dalších záběrů i hudební složky je nasnadě, že výsledný dojem má daleko k jásavé taneční extázi. Zároveň to ale neznamená, že Do Shaska! vás chtějí prvoplánově vystrašit. Při všech podivnostech a surreálných spojích jim jde spíš o vytvoření působivé, introspektivní hypnotické linky, při níž se můžete protančit do jiných sfér, dojít na hranici čehokoliv. A tuším, že v kombinaci s hustou houbovou polévkou se můžete dostat hodně hluboko a pozdravit svůj vlastní strach.

Obrazové repetice a smyčky, zahlcení symboly a leitmotivy, zneklidňující záběry a neustálé prolínání, několikanásobné expozice, ženský křik, roztroušené kříže a ostanatý drát, svatba, muž s vyceněnými zuby a klapkami na očích, pavučina, primitivní stínové animace, gorily a jeskyňové kresby. Ani ty nejprostší civilní záběry neumožní oddech, jsou totiž rozpíjeny, deformovány a spalovány vzápětí, ne, nevím kdy vychází slunce a nevim, jestli rozbřesk nebude ještě hrůznější. Danse Macabre středověký stejně jako současný.

Do Shaska! jsou i v rámci evropské dark elektronické scény uznávanou veličinou, znalí paradoxu vyvolených, kteří koncertují více venku než u nás. Kam je zařadit na naší klubové scéně?, kdo si dovolí udělat jim klasický koncert vyjma specializovaných festivalů v naší metropoli? Věčná škoda říkám vám, Live DVD budiž dočasnou náhradou.

Dark Ambient vymezení je jim dávno úzké, prošli kus cesty a dnes jsou stejně tak zamyšleným post-industriálem, hypnotickou world music, špinavým housem i breakbeatem. Ovšem s nutným a všudypřítomným rituálním a religiozním akcentem, který staví jejich audiovizuální produkci na úroveň prvotních obrazů – ty hovoří tichem a němé echo odráží metafyzickou nicotu, jež tak děsí.

Informace

Žánr: post-industrial
Nosič: DVD
Celkový čas: 60:22
Rok: 2007
Vydavatel: Galérie Gryf
WWW: http://www.doshaska.net
Seznam skladeb:
  1. Intro: Nosferatu – Schrei Nach Liebe
  2. Heliant Trance
  3. Akoazmata Nacht
  4. Skopolamin Waffentanz
  5. Belkiss – Das Schwarze Irrlicht
  6. Teufels Puppe
  7. Die Fatale Chimaere?
  8. Sleipni
  9. Atropin Augen – Zerebraler Spasmus

Vaše Reakce

Výpis pěti nejnovějších reakcí. Celkem reakcí k tomuto článku: 2
RadeK.K.
9. 12. 2008, 00:44:30
www.CTVEREC.cz je vynikající festival. 'DO SHASKA! ' jsou skvělá kapela a 'Live Alraune DVD ' je dobrý titul! Co víc si přát? Třeba aby vyšel v Mladé frontě, nebo jinde jako příloha za 49,- káchlí.

fucker
26. 03. 2008, 15:38:16
kdo si dovolí pozvat Do Shaska!? Třeba www.ctverec.cz

SPOKOJÍZDA

spojizda obrázek

SLOUPEK

tamas

Nadřazenost státu podepřeného západním kapitálem měla do sedmdesátých let za následek hluboké změny. Ty byly umožněny jednak vyhlazením velmi malého kapitalistického sektoru během první poloviny dvacátých let v SSSR a mezi lety 1945 až 1948 na nově získaných územích. A dále – a to především – nově vybudovaným mohutným moderním hospodářstvím. Převládající sociální skutečnost staré východní Evropy – rozsáhlé velkostatky stále vlastněné aristokracií a církví a vedle toho ta nejhorší rolnická bída – zmizela beze stopy. Máme před sebou městské společnosti, kde většina lidí, dřívějších rolníků, později průmyslových dělníků, dnes „jen lidí“, žije na obrovských sídlištích postavených všude podle stejných plánů, od Šanghaje až po Prahu a Lublaň. A žije tam dosud, jenomže továrny jsou zavřené a lidé jsou většinou nezaměstnaní nebo důchodci. Pachuť porážky je neklamná.

G. M. Tamás

SUPPORT SONGS

TLAČENKA

web: CrosseR | grafika: wewerca | neřešte autorská práva, vždy uvádějte zdroj!
spodni obrazek