Vítejte na DIYCORE.NET

HLAVNÍ MENU

HLAVNÍ RUBRIKY

UŽITEČNÉ

KOLABORACE

UŽIVATELSKÁ SEKCE

DIYCORE.NET

VYHLEDÁVÁNÍ

TWITTER

RSS

DESKA MĚSÍCE

PÍŠOU JINDE

SAPORT

- - - - - - - - - RECENZE HUDBA - - - - - - - - -

Asistar_T / Somebody Recalled

Asistar_T / Somebody Recalled

Dvojzemno / Empires

autor: horovic | 14. 01. 2008, 09:05:48 | návštěv: 3651 | reakcí: 0

Asistar_t jsou rockovou alternativou, která se nehlásí k někdejšímu undergroundu, ale mete si svoji cestu. Emblematická je pro ně nová řeč, nový jazykový svět. Problém je, že jazyk, který zjevně chce být dalším melotvorným nástrojem, zastiňuje hudbu samou, vím, zní to hloupě, hodně slov a málo muziky, samej žvást a žádná nota. Jenže jakmile je text takhle „hutný“, čekáte sdělnost. A pokud ta schází, musí nastoupit exotická přesvědčivost nebo tajemné napětí nebo dráždivý eros nebo cokoliv, co by uneslo přítomnost textu.

Některé svahilštiny zní jako dávné dávení mýtických kozlů nebo elfí plačky a můžete mít pocit, že vám něco připomínaj. Nebo vás naopak provokují neuchopitelností, záhadou, chcete rozlousknout. Ale tady se nic z toho neděje. To, co funguje v textových eskapádách Vladivojny La Chia, tady neplatí. Songy, které jsou kombinací neologismů, snad-přesmyček, polštiny a češtiny jsou na tom o poznání líp, zato závěrečná 4WK trpí všudypřítomnými slovy, které nedávají muzice samé skoro dýchnout.

Zpěv Elly se barvou podobá Lence Dusilové, ale rockové nasazení ji často posouvá právě k Vladivojně. Ostatně druhý song La Do Gra To není dalek snažení ostravské Banany. Asistar_t se tolik neženou za valící se energií, je tam snaha hledat optimální výraz a neotřelé hudební postupy. Jenže u nejdelší 4WK je vidět, že ne vždy to sedne, tříminutová píseň je nekonečná. Aby nebylo mýlky: první tři jsou výborné, čtvrtá je zahluší. Stejně jako můj příznivý dojem a tyhle odstavce. Aneb jak to dobré zmínit a v tom dalším se nimrat. Mimoděk.

Somebody Recalled nasadili pouze jediný song a to více než sedmiminutový Empires. Tady nemá cenu mluvit o tom, že nezvládnou délku a neustojí text, protože ten se nekoná. Není to podstatné, hudba mluví jasnou řečí.

Rocková sestava je obrostlá samply a syntezátorem se zřetelným world music nádechem, který však nedělá jen hostující didgeridoo. Poklidný rytmus jako srdeční hypnos, navlékání nástrojů a vyšívání vertikál, stopování nekonečného horizontu. Přirozeně se vám vybaví Hypnotix, jako Pavlovův reflex. Ale jsou tu jiné šikany, od art-rockových ornamentů přes post-rockové vzdouvání až k jemným „lvmenovským“ náznakům. Z jedné ochutnávky se nepřesytíte, další zůstává otázkou.

Informace

Žánr: alternativní rock
Nosič: CD
Celkový čas: 15:28
Rok: 2007
Vydavatel: Pigeon Agency/G.R.F./Woodland Records/Bažina/Sir Rex Recordings/Tradiční kloub
WWW: http://www.somebodyrecalled.wz.cz
Seznam skladeb:
  1. Asistar_T – Bardzo
  2. Asistar_T – La Do Gra To
  3. Asistar_T – Protesta Orchestra
  4. Asistar_T – 4WK
  5. Somebody Recalled – Empires

Vaše Reakce

Výpis pěti nejnovějších reakcí. Celkem reakcí k tomuto článku: 0

SPOKOJÍZDA

spojizda obrázek

SLOUPEK

tamas

Nadřazenost státu podepřeného západním kapitálem měla do sedmdesátých let za následek hluboké změny. Ty byly umožněny jednak vyhlazením velmi malého kapitalistického sektoru během první poloviny dvacátých let v SSSR a mezi lety 1945 až 1948 na nově získaných územích. A dále – a to především – nově vybudovaným mohutným moderním hospodářstvím. Převládající sociální skutečnost staré východní Evropy – rozsáhlé velkostatky stále vlastněné aristokracií a církví a vedle toho ta nejhorší rolnická bída – zmizela beze stopy. Máme před sebou městské společnosti, kde většina lidí, dřívějších rolníků, později průmyslových dělníků, dnes „jen lidí“, žije na obrovských sídlištích postavených všude podle stejných plánů, od Šanghaje až po Prahu a Lublaň. A žije tam dosud, jenomže továrny jsou zavřené a lidé jsou většinou nezaměstnaní nebo důchodci. Pachuť porážky je neklamná.

G. M. Tamás

SUPPORT SONGS

TLAČENKA

web: CrosseR | grafika: wewerca | neřešte autorská práva, vždy uvádějte zdroj!
spodni obrazek