Vítejte na DIYCORE.NET

HLAVNÍ MENU

HLAVNÍ RUBRIKY

UŽITEČNÉ

KOLABORACE

UŽIVATELSKÁ SEKCE

DIYCORE.NET

VYHLEDÁVÁNÍ

TWITTER

RSS

DESKA MĚSÍCE

PÍŠOU JINDE

SAPORT

- - - - - - - - - RECENZE HUDBA - - - - - - - - -

Sensus

Sensus

Humanomaly

autor: horovic | 19. 12. 2007, 16:22:56 | návštěv: 4447 | reakcí: 0

„nic jim z lidského nezbylo těla ztratili též svůj hlas. jenom mysl jim zůstala pevná klející nad zkázou.“

Album Humanomaly není bezútěšné, drtivé či ničivé. Zkoumá, tak jak by počiny z experimentální scény měly, útočí a spočívá, je lidské i chladně počítačové. Ztratili možná svůj hlas, tam kdesi v úžlabinách nad roklí, tam kde se nebesa už jen klenou, ale mysl trvá a řád není podroben slovům. Sensus.

Ressonus dává do oběhu druhý výlisek a oživuje naši poněkud poklidnou experimentálně elektronickou scénu. Poté, co se odehrál první ročník Spermu a label Muteme ustájil několik uskupení, je tu ticho po pěšině. I když Mateřídouška vystupuje s novým programem, Ježíš táhne s Peťo Tázokem a Sporto staví most mezi zaryté hledače a diskofily. Jistě, je tu toho víc, ale před dvěma lety se zdálo, že boom přišel a jen tak neskončí.

Sensus se v tomto kontextu hlásí o slovo více než hlasitě. Přesvědčivý debut Humanomaly vám vyrazí dech, říká kašli na city a poslouchej tlukot svého transplantovaného srdce, stroj není strom a bůh je mašina. Stylově pestrá deska je rozkročená od příjemně mutovaného drum´n´bass (Planeteater dá vzpomenout na někdejší Liquid Harmony) přes filmové plochy soundtracku a biosférické chvění (Death And Silence) až k postindustriálním názvukům nebo ambientnímu bezčasí.

Nespornou předností je časté používání všedních zvuků i samplované hledačství, celkově jako by deska byla dílem filmového zvukaře. Nejen to. Humanomaly se nebojí nečekaných a vtipných pasáží (smyčkovaný kašel, sólo ponocného trubky, kankánová melodie zašlapaná do pozadí), stejně jako nelibých, apokalyptických a strašidelných úseků. Sensus dovede skladbu vystavět nejen jako přímočarý, sourodý kus, ale vrství odlišné v rámci jediného dlouhého songu, aniž by rozbil jeho smysl nebo vařil z vody (Stupid Soldiers).

Elektronika je tu jako vodní živel, přízračná podmořská krajina, slyším cikády i noční ptáky, je tu i horrorová atmosféra, tikot stroje, EKG je spřažením monitoru a člověka, jejich pulz splývá. Religiozní přídech je věc trvalá a chór střídá šamanská repetice, zimní rolničky mizí pod nánosem domorodých sborů a všude je tma, ta tmoucí. Kde je místo pro varhany a kostelní zvon, tam číhá smrt a čas je cyklický. Máš strach?

Informace

Žánr: movie black ambient
Nosič: CD
Celkový čas: 49:44
Rok: 2007
Vydavatel: Ressonus
WWW: http://www.sensusmus.net
Seznam skladeb:
  1. Sunset Forever
  2. Stupid Soldiers
  3. Dishumanization
  4. Kašlu na city
  5. Planeteater
  6. Death And Silence
  7. Killers of Murderers
  8. Lesikdesi
  9. Med about the Number of Goda
  10. Zavři mi oči

Vaše Reakce

Výpis pěti nejnovějších reakcí. Celkem reakcí k tomuto článku: 0

SPOKOJÍZDA

spojizda obrázek

SLOUPEK

tamas

Nadřazenost státu podepřeného západním kapitálem měla do sedmdesátých let za následek hluboké změny. Ty byly umožněny jednak vyhlazením velmi malého kapitalistického sektoru během první poloviny dvacátých let v SSSR a mezi lety 1945 až 1948 na nově získaných územích. A dále – a to především – nově vybudovaným mohutným moderním hospodářstvím. Převládající sociální skutečnost staré východní Evropy – rozsáhlé velkostatky stále vlastněné aristokracií a církví a vedle toho ta nejhorší rolnická bída – zmizela beze stopy. Máme před sebou městské společnosti, kde většina lidí, dřívějších rolníků, později průmyslových dělníků, dnes „jen lidí“, žije na obrovských sídlištích postavených všude podle stejných plánů, od Šanghaje až po Prahu a Lublaň. A žije tam dosud, jenomže továrny jsou zavřené a lidé jsou většinou nezaměstnaní nebo důchodci. Pachuť porážky je neklamná.

G. M. Tamás

SUPPORT SONGS

TLAČENKA

web: CrosseR | grafika: wewerca | neřešte autorská práva, vždy uvádějte zdroj!
spodni obrazek