Vítejte na DIYCORE.NET

HLAVNÍ MENU

HLAVNÍ RUBRIKY

UŽITEČNÉ

KOLABORACE

UŽIVATELSKÁ SEKCE

DIYCORE.NET

VYHLEDÁVÁNÍ

TWITTER

RSS

DESKA MĚSÍCE

PÍŠOU JINDE

SAPORT

- - - - - - - - - RECENZE HUDBA - - - - - - - - -

Balaclava

Balaclava

Creativity

autor: horovic | 4. 12. 2007, 13:37:42 | návštěv: 5335 | reakcí: 0

Jestli jste po shrnující desce Retrospective měli obavy, co bude teď, konec nebo vyčerpání, levý hák pražské úderky je zpět: co na srdci, to na jazyku. A Balaclava potvrzuje své postavení, toto je špička hardcore. „A slova vyřčená jako zbraň.“

Texty jsou ostřejší a přesvědčivější, i když Balaclava nikdy nebyla kapela, co mluví do větru. Jen teď to má říz a patos zmizel, slova tnou. Balaclava je jedna z mála angažovaných kapel, která dobře chápe sílu a význam slova. Texty v bukletu jsou opět doplněny o další prohlášení, nevysvětlují, rozvádějí. Nelítostný pohled na skutečnost neoplývá metaforami, strohá konstatování kudly, rány nebývají suché: „Ubodaná změna nepřinese vykoupení.“ Když obraz, tak původní a intenzivní.

Mám problémy se slovy plnými brojení, všude nastavená zrcadla a fakující vykřičníky, bez rozmyslu a primitivně poskládané. Balaclava je jiná. Rytmus, slova a rýmy jako když zaklepeš na žiletku, tenká strana odpovídá potichu. Ano, v jejich podání je slovo zbraní, dávají smysl, bolest neukecáš. A ty víš, co smrdí v lese, kdo má tři ksichty a proč vichr není vánek. A že když přineseš sekyru, někdo po ní sáhne. „Obraz na konci provazu / Provaz uprostřed obrazu / Pak jedna rána do vazu / Hlaďoučkou kulkou bez kazu.“

Banánův škrábající štěkot je přesně takový, jaký chcete mít, břitva sípe a hlas nedozní stejně jako dálka se nevzdálí, nasazení blízké francouzské emo-tivní škole, na pokraj fyzického vyčerpání, jak ty ke mě, tak já k tobě. Hardcore vlastní Balaclavě se vyvinulo v čistý útvar, který bere z punku i metalu, songy jsou stavebně složitější, aniž by ztratily na přímočarosti, průraz kulového blesku. Metalizovaný zvuk a crustové výhony jsou zvukově tam, kde mají být, na bodlinách Ježka.

Bourek pokračuje v tvorbě bukletů pro raketový label, jeden z jeho nejlepších. Barevným laděním i neprvoplánovým obrazovým doprovodem, radost. Z alba Creativity tak sálá odhodlání a síla. Slyšíš? Síla. Tady začínám věřit, že věci půjdou změnit.

Informace

Žánr: HC
Nosič: CD
Celkový čas: 23:40
Rok: 2007
Vydavatel: Silver Rocket
WWW: http://www.balaclava.wz.cz
Seznam skladeb:
  1. Hrady z písku
  2. Bouře, pouze bouře
  3. Blanket
  4. Běžci
  5. Osada havranů
  6. První den roku nula

Vaše Reakce

Výpis pěti nejnovějších reakcí. Celkem reakcí k tomuto článku: 0

SPOKOJÍZDA

spojizda obrázek

SLOUPEK

tamas

Nadřazenost státu podepřeného západním kapitálem měla do sedmdesátých let za následek hluboké změny. Ty byly umožněny jednak vyhlazením velmi malého kapitalistického sektoru během první poloviny dvacátých let v SSSR a mezi lety 1945 až 1948 na nově získaných územích. A dále – a to především – nově vybudovaným mohutným moderním hospodářstvím. Převládající sociální skutečnost staré východní Evropy – rozsáhlé velkostatky stále vlastněné aristokracií a církví a vedle toho ta nejhorší rolnická bída – zmizela beze stopy. Máme před sebou městské společnosti, kde většina lidí, dřívějších rolníků, později průmyslových dělníků, dnes „jen lidí“, žije na obrovských sídlištích postavených všude podle stejných plánů, od Šanghaje až po Prahu a Lublaň. A žije tam dosud, jenomže továrny jsou zavřené a lidé jsou většinou nezaměstnaní nebo důchodci. Pachuť porážky je neklamná.

G. M. Tamás

SUPPORT SONGS

TLAČENKA

web: CrosseR | grafika: wewerca | neřešte autorská práva, vždy uvádějte zdroj!
spodni obrazek