Vítejte na DIYCORE.NET

HLAVNÍ MENU

HLAVNÍ RUBRIKY

UŽITEČNÉ

KOLABORACE

UŽIVATELSKÁ SEKCE

DIYCORE.NET

VYHLEDÁVÁNÍ

TWITTER

RSS

DESKA MĚSÍCE

PÍŠOU JINDE

SAPORT

- - - - - - - - - RECENZE HUDBA - - - - - - - - -

Sakumprásk

Sakumprásk

Skromné argumenty

autor: horovic | 27. 11. 2007, 13:37:47 | návštěv: 7215 | reakcí: 2

Rád bych vám řekl, proč českou kapelu vydává slovenský label, ale to až jindy. U nás více možností, u nich jasnozřivější tahy. Někdy. Šestičlenná neznámá sebranka z Karviné, Sakumprásk, kombinuje punk a ska s takovým drajvem, že si vlastně nemůžu vzpomenout, kdo by jim tu mohl konkurovat. Kdybych byl jejich osobní Gébls, řekl bych „Ska-P z Karviné“. Ale že jím nejsem, povidám: Skromnost stranou, argumentů má každej plnej kušnu.

Akordeón neplní roli nemocného přívažku, není to hrb na zádech kapely ani šminka na pokérovaným ksichtu. Je na straně trumpet a umí kmitat jako motorovej píst, Tři sestry jsou dechovka a o mrtvých jen dobře.

Číhej Balkán a pořád dál na jih, kdysi tohle praktikovali v některých polohách Traband, než zjistili, že velkej svět je moc velkej a že Quijot není směšnej, ale je mu smutno. Všechny cizokrajné motivy a nátlesky jsou válcovaný bičujícím punkrockem, nemůžeš zastavit, bratře, krevní oběh není nádražní okruh a pod semaforem močí suchá Jitka.

Sehranost dvou kytar a jedné basy je umocněná mixem, zvuk je plnej a kovovej, stejně jako bicí jdou do hévy metálu než ke skačkové juchandě. Výsledný kontrast je přibližuje právě hbitým levičáckým kabaretiérům ze Španěl, moře punku a plachetnice SKA.

Mladé, svěží a civilní texty, žádné chudokrevné pseudopolitické výkřiky ani primitivní rýmovačky. „Dvojpohlavní realita / ve dne pláče, v noci vzdychá.“ Když agitace, tak promyšlená a ne černobílá, věci jsou složitější a musíš hýkat v souvislostech, skepse neznamená rezignaci: „Lidskost je marná snaha / iluze v deziluzi. / Zajati vlastním světem / jedni jsou jako druzí.“

Jestli je to naživo minimálně taková řízná mrdanice jako na albu, musí vás naprosto odrovnat.

Informace

Žánr: ska-punk
Nosič: CD
Celkový čas: 41:11
Rok: 2007
Vydavatel: Hirax Records
WWW: http://www.sakumprask.cz
Seznam skladeb:
 1. Dobrý den
 2. Ilustrace
 3. Dvoupohlavní realita
 4. Slabosti
 5. Utéct
 6. Společně společenští
 7. Měsíční tanec
 8. Skromné argumenty
 9. Opona
 10. Ska na magorské ulici
 11. Osudy
 12. Poslední
 13. Zpověď

Vaše Reakce

Výpis pěti nejnovějších reakcí. Celkem reakcí k tomuto článku: 2
czubizz (sakumprásk)
27. 11. 2007, 20:34:06
děkujeme moc za recenzi

Dancer
27. 11. 2007, 20:16:53
Jsou fakt super, a ten akordeon mi tam do toho skvele sedi, nemáte někdo číslo na toho sympatáka,co na nej hraje?...díky

SPOKOJÍZDA

spojizda obrázek

SLOUPEK

tamas

Nadřazenost státu podepřeného západním kapitálem měla do sedmdesátých let za následek hluboké změny. Ty byly umožněny jednak vyhlazením velmi malého kapitalistického sektoru během první poloviny dvacátých let v SSSR a mezi lety 1945 až 1948 na nově získaných územích. A dále – a to především – nově vybudovaným mohutným moderním hospodářstvím. Převládající sociální skutečnost staré východní Evropy – rozsáhlé velkostatky stále vlastněné aristokracií a církví a vedle toho ta nejhorší rolnická bída – zmizela beze stopy. Máme před sebou městské společnosti, kde většina lidí, dřívějších rolníků, později průmyslových dělníků, dnes „jen lidí“, žije na obrovských sídlištích postavených všude podle stejných plánů, od Šanghaje až po Prahu a Lublaň. A žije tam dosud, jenomže továrny jsou zavřené a lidé jsou většinou nezaměstnaní nebo důchodci. Pachuť porážky je neklamná.

G. M. Tamás

SUPPORT SONGS

TLAČENKA

web: CrosseR | grafika: wewerca | neřešte autorská práva, vždy uvádějte zdroj!
spodni obrazek