Vítejte na DIYCORE.NET

HLAVNÍ MENU

HLAVNÍ RUBRIKY

UŽITEČNÉ

KOLABORACE

UŽIVATELSKÁ SEKCE

DIYCORE.NET

VYHLEDÁVÁNÍ

TWITTER

RSS

DESKA MĚSÍCE

PÍŠOU JINDE

SAPORT

- - - - - - - - - RECENZE HUDBA - - - - - - - - -

V/A

V/A

Téma: Jestřáb

autor: horovic | 25. 09. 2007, 13:46:35 | návštěv: 3384 | reakcí: 1

Názvy skupin na téhle skládance budou pro mnohé nepochopitelné a obskurní, pro další s jasnou aurou androšáckého intelektualismu, těžko poslouchatelného a uzavřeného dnešním slechům. A hned úvodní uskupení Zpěvy potrhlých domorodců jim dá za pravdu, song Rychlonožkův indiánský sen je skvělým psychedelickým obrazem, v němž se přelévají melodie, brum kotlů a táhlé volání dechů, korunované vícehlasým, nesrozumitelným zaklínáním. Intro a hned šamanské.

Kompilace je v prvé řadě hravá. Vedle pojmenování kapel o tom svědčí i názvy písní, často odkazující k dětským hrdinům, kulturním artefaktům. Vontové, Bobří řeka nebo Rychlonožka. Zapomeňte na skoumalovské radovánky, čekají tu snové výjevy (Zpěvy potrhlých domorodců) nebo složitější metafory s folkloristickým nádechem (Proletáři všech zemí). Mytologicky se k zadanému „tématu jestřáb“ staví Stolní společnost, další kapela Sníh na schodišti zas vykresluje kouzelnou písničku Myšák a Jestřáb, trochu večerníček, trochu bajku (evokují Hmm...), která se z hladivého a tichého popěvku láme do punkové vypalovačky podpořené foukací harmonikou.

Album rozčísne crust-punková Průmyslová smrt. Jejich Válečný pochod Vontů tu zapadá jako močící sígr na pískoviště v mateřské, ale dramaturgii kompilaček jsem nikdy nebral moc vážně, téma je jasné a jestli si někdo čistil zuby, druhej i česal a třetí si vymlátil tlamu smetákem, je mi docela jedno.

Protože hned potom přikvačí Memorial s kusem Rozsviťte si ten čaj, s příběhem Foglara a spiritistických manželů Pilgramových, kteří nutí svého hosta, aby si rozsvítil čaj („dvě kostky jsou málo, rozsviťte si ho víc“). Kytarového motivu se po druhém poslechu nezbavíte, tohle je folk, pošahaná radost, čirý proud.

Vyprávěcí, dialogovou formu zvolili i Ruce naší Dory, básniví bigbíťáci. „Antoníne, už jsi pověsil to prádlo? – Jo, pověsil.“ Hudba částečně podkresluje dialog Antonína a jeho ženy, aby se následně vzepjala a byla sama o sobě. Je to zase úplně jiná poloha, než je slyšet je na jejich albu Chemnitz, syrovější a dřevitější. Desku završuje abstraktní, zvukomalebný freak folk Romana Kollinera, který pracuje se slovními hříčkami, kytarou a tupými údery. Přirozené outro.

Deska je oslavou stého výročí narození Jaroslava Foglara. Kapely se k tématu přibližují různě, od jasných citací některých z děl přes různé parafráze a narážky (komiksový motiv odchodu Maximiliána Drápa na onen svět v podání Rukou naší Dory) až ke značně rozvolněné návaznosti na Foglarův svět (Jaroslav – „slavit jaro“ v textu Romana Kollinera).

Téma jestřáb může být pro mnohé objevem alternativních kapel, které přes svou relativní „neznámost“ přinášejí nápaditou a nekompromisní rockovou invenci. Kapely, které jste chtěli slyšet, ale měli jste pocit, že je ještě nikdo nezaložil.

Informace

Žánr: alternativní rock
Nosič: CD
Celkový čas: 29:43
Rok: 2007
Vydavatel: Rechords
WWW: http://www.polipet.cz/titul.php?id=1830
Seznam skladeb:
  1. Zpěvy potrhlých domorodců – Rychlonožkův indiánský sen
  2. Proletáři všech zemí – Na co čeká Bobří řeka
  3. Stolní společnost – V zajetí věčnosti
  4. Sníh na schodišti – Myšák a Jestřáb
  5. Průmyslová smrt – Válečný pochod Vontů
  6. Memorial – Rozsviťte si ten čaj
  7. Ruce naší Dory – In margine Maxmilian Drap in Gdur
  8. Roman Kolliner – Largo F

Vaše Reakce

Výpis pěti nejnovějších reakcí. Celkem reakcí k tomuto článku: 1
majk
6. 10. 2007, 00:41:19
BONUS!
Jak se nahrávala jedna z písní - http://tinyurl.com/2jw69a
Klip, jako pocta mé oblíbené hře Another World z roku 1991 - http://tinyurl.com/2lpluu

SPOKOJÍZDA

spojizda obrázek

SLOUPEK

tamas

Nadřazenost státu podepřeného západním kapitálem měla do sedmdesátých let za následek hluboké změny. Ty byly umožněny jednak vyhlazením velmi malého kapitalistického sektoru během první poloviny dvacátých let v SSSR a mezi lety 1945 až 1948 na nově získaných územích. A dále – a to především – nově vybudovaným mohutným moderním hospodářstvím. Převládající sociální skutečnost staré východní Evropy – rozsáhlé velkostatky stále vlastněné aristokracií a církví a vedle toho ta nejhorší rolnická bída – zmizela beze stopy. Máme před sebou městské společnosti, kde většina lidí, dřívějších rolníků, později průmyslových dělníků, dnes „jen lidí“, žije na obrovských sídlištích postavených všude podle stejných plánů, od Šanghaje až po Prahu a Lublaň. A žije tam dosud, jenomže továrny jsou zavřené a lidé jsou většinou nezaměstnaní nebo důchodci. Pachuť porážky je neklamná.

G. M. Tamás

SUPPORT SONGS

TLAČENKA

web: CrosseR | grafika: wewerca | neřešte autorská práva, vždy uvádějte zdroj!
spodni obrazek