Vítejte na DIYCORE.NET

HLAVNÍ MENU

HLAVNÍ RUBRIKY

UŽITEČNÉ

KOLABORACE

UŽIVATELSKÁ SEKCE

DIYCORE.NET

VYHLEDÁVÁNÍ

TWITTER

RSS

DESKA MĚSÍCE

PÍŠOU JINDE

SAPORT

- - - - - - - - - RECENZE HUDBA - - - - - - - - -

Skrytý půvab byrokracie

Skrytý půvab byrokracie

Předvoj armády monster

autor: horovic | 20. 08. 2007, 10:34:34 | návštěv: 4050 | reakcí: 0

„A nepozorovaně se prosazuje stroj“. Ne do té míry, že by rockové obsazení nahrazovaly mašiny, spíš z hlediska obecného, z hlediska věčnosti. Téma se odráží i ve formě samé, takže aranže jsou plné ruchů a ech, samplů. Detail zůstává detailem, ale když se s ním pracuje důsledně a v souvislostech, vzniká kompaktní album. Nikoliv koncepční jak je chápáno, není tu jednotící příběh ani skládanka osudů jednoho mikrokosmu, zato máme jednotící prizma, které pronásleduje téma co pohroužený filosof mihnuvšího se brouka myšlenky. Koloběh života.

Jasná východiska hudebního undergroundu nemusí znamenat přežitek nebo patinu zvetšelého, jakkoliv afrodiziakální je, když zasmušile krásná Kristýna řekne: starý hovno nesmrdí. Parafrázovaná klasika Hey Joe, zauzlované kytarové tahy, jejichž důraz vyniká syrovým rytmem bicích, Chadimovy kapely, „plastikovská“ obřadní roucha, magické zaříkávání, „přesvědčování o neexistenci pekla občany donutí, aby se chovali, jako by znali pravdu o existenci pekla“, Vítrholc. Deklamace více než zpěv, sbory a táhlé duhy dechů nebo kláves, temné a černobílé, celkové vyznění vytváří dramatický dojem, kousek od divadla, na krok od rituálu. „Smrt je náboženství, odolává i matematice.“ Na místo, kde dříve ohlodávaly dřeň písně industriál a domácí udělátka, je dnes brána elektronika se stejnou funkcí, s podobným vyzněním. Hrubé a noisové, deziluzivní a civilní.

Jakýpak přežitek. Deska jde po mejkapu dnešku a v tom směšném blátě iluzí hledá cenu smrti. Bodá to a nejen do ledvin. Nože, odposlechy, kurvy a politici, výplachy mozků, úřední postupy, součástky a systém. „Poznané zlo je lepší než nepoznané dobro.“

U těchle kapel není třeba hledat škatule, undergroundu se všichni brání jako krojcu ďas a alternativa je vágní. Mimo zábavní sféru, mimo kšeft a jeho princip návykové slasti. Do krve a bez slitování, kdo chceš, poslouchej. V závěru se Předvoj armády monster podivně semkne, přitvrdí, electronic body music vnese mimořádně výhružný a přesvědčivý náboj, nové sepětí, deska se i hudebně zacelí. Mohutná tlaková vlna až laibachovského charakteru v songu Úzkost děsí, elektronické dráty mohutní, aniž by ztratily na ostří. Nový kabát, stará píseň. O pravdu...

„Program pacifikace je nutno provést, třebas i násilím.“

Informace

Žánr: alter-monster-rock
Nosič: CD
Celkový čas: 45:33
Rok: 2006
Vydavatel: Guerilla records
WWW: http://www.skrytypuvabbyrokracie.cz
Seznam skladeb:
 1. A nepozorovaně
 2. Hey Joe
 3. Chleba
 4. Koloběh života
 5. Kroužení
 6. Nic
 7. O existenci pekla
 8. O následující písni
 9. O smrti a znovuzrození
 10. Počal se svět
 11. Poznané zlo je lepší než nepoznané dobro
 12. Probudil se
 13. Sen
 14. Úzkost
 15. Za zdí

Vaše Reakce

Výpis pěti nejnovějších reakcí. Celkem reakcí k tomuto článku: 0

SPOKOJÍZDA

spojizda obrázek

SLOUPEK

tamas

Nadřazenost státu podepřeného západním kapitálem měla do sedmdesátých let za následek hluboké změny. Ty byly umožněny jednak vyhlazením velmi malého kapitalistického sektoru během první poloviny dvacátých let v SSSR a mezi lety 1945 až 1948 na nově získaných územích. A dále – a to především – nově vybudovaným mohutným moderním hospodářstvím. Převládající sociální skutečnost staré východní Evropy – rozsáhlé velkostatky stále vlastněné aristokracií a církví a vedle toho ta nejhorší rolnická bída – zmizela beze stopy. Máme před sebou městské společnosti, kde většina lidí, dřívějších rolníků, později průmyslových dělníků, dnes „jen lidí“, žije na obrovských sídlištích postavených všude podle stejných plánů, od Šanghaje až po Prahu a Lublaň. A žije tam dosud, jenomže továrny jsou zavřené a lidé jsou většinou nezaměstnaní nebo důchodci. Pachuť porážky je neklamná.

G. M. Tamás

SUPPORT SONGS

TLAČENKA

web: CrosseR | grafika: wewerca | neřešte autorská práva, vždy uvádějte zdroj!
spodni obrazek