Vítejte na DIYCORE.NET

HLAVNÍ MENU

HLAVNÍ RUBRIKY

UŽITEČNÉ

KOLABORACE

UŽIVATELSKÁ SEKCE

DIYCORE.NET

VYHLEDÁVÁNÍ

TWITTER

RSS

DESKA MĚSÍCE

PÍŠOU JINDE

SAPORT

- - - - - - - - - - - - PROFILY - - - - - - - - - - - -

Bahenní bohoslužby, 1.díl

Bahenní bohoslužby, 1.díl

Novojičínské léto

autor: maxim horovic | 1. 06. 2006, 22:43:12 | návštěv: 5380 | reakcí: 0

Tradice „kulturního léta“ vznikla na začátku 90.let. Hlavním prostorem je po celou dobu novojičínské náměstí, kde se pátek co pátek schází omladina, zralí i postarší, aby poklábosili, něco vychlastali a snědli, pozevlovali a snad i ochutnali něco z hudby. Během těch let se tam vystřídalo mnoho známých, dobrých, druhořadých i hodně špatných seskupení, maloměsto žije. A nejen hudbou je živo.

Letošní ročník začíná sobotní dvojakcí 10.června. Sportovně založení a spíše mladší si užijou Streetbal, vrcholící koncertem pubertálně nevalných Jaksi taksi. Jiná cílová skupina asi zabrousí do lesního amfiteátru, kde proběhne Divadelní dílna, reprezentovaná amatérskými soubory, ale třeba i Hadivadlem nebo fyzickým poetou Petrem Vášou.

Nebudu se rozepisovat o jednotlivých termínech, prostudujte si program, zmíním se spíš o zásadnějších akcích. Tou první je Filmale, první ročník třídenního filmového festivalu. Zpráva pro mnoho Novojičíňáků zřejmě dosti šokující, jen doufám, že to řádně ocení. Promítat se bude na šesti scénách, včetně letního kina, každý den by měl být zakončen after party. Celkem lze shlédnout na 60 převážně zahraničních filmů, tématicky vymezeno jako filmy 5 kontinentů. Podle sestavy organizačního výboru odhaduji na kvalitní, peprnou a pikantní akci s nemalým recesistickým podílem. Viděníhodné budou jistě filmové listy a hlavně doprovodný program.

Do netradičního prostoru zahradní restaurace U Mola je umístěn koncert žijících klasiků Už jsme doma, k nim snad ani nemá cenu cokoliv dodávat. Snad jen že jim předskočí kopřivničtí Milano, poprvé v nové sestavě a po delší pauze. Generační střet punkerů.

Dále budou následovat, už na náměstí, jacísi vítězové jakési soutěže UDG, slovenští folkáči Tajf, dechovka a pak Akurat. Na Moravě už dost známá polská kapela, oddaně sloužící jamajskému reggae a ska. (Více se o nich můžete dočíst v Profilech.)

V letním amfíčku Na Skalkách proběhne další ročník Jičínfestu, přehlídky regionálních, převážně rockových kapel. Hlavní „hvězdou“, která by měla ukázat tu „velkou“ hudbu, budou kokotí Cocotte Minute. Následuje místní country stálice Ranec a týden nato výbuch – Persiana Jones. Italská, (s)karavana, která se vytasí s nechutně energickým mixem ska a punku. Živel. Původně folklorně laděná Benedikta přibrousila a z jejich písní je cítit nejen jazz a rock, ale i funky a punk, ladná kombinace. Jako předposlední, na konci srpna, se představí přerovští Entuziasté. Za tímto sektářským názvem se má skrývat vokální folkrock, podívejme se.

Vše završí Městská slavnost, honosná a pyšná akce, která vyvrcholí předpůlnočním koncertem bílých negrů Monkey Business. Jakkoliv lze diskutovat o úrovni a vyrovnanosti celého kulturního léta, díky za ni. Ve snaze zalíbit se všem má roztodivné choutky, ale kolik měst si tohle dovolí?

Podrobnosti na www.meks.novy-jicin.cz

Vaše Reakce

Výpis pěti nejnovějších reakcí. Celkem reakcí k tomuto článku: 0

SPOKOJÍZDA

spojizda obrázek

SLOUPEK

tamas

Nadřazenost státu podepřeného západním kapitálem měla do sedmdesátých let za následek hluboké změny. Ty byly umožněny jednak vyhlazením velmi malého kapitalistického sektoru během první poloviny dvacátých let v SSSR a mezi lety 1945 až 1948 na nově získaných územích. A dále – a to především – nově vybudovaným mohutným moderním hospodářstvím. Převládající sociální skutečnost staré východní Evropy – rozsáhlé velkostatky stále vlastněné aristokracií a církví a vedle toho ta nejhorší rolnická bída – zmizela beze stopy. Máme před sebou městské společnosti, kde většina lidí, dřívějších rolníků, později průmyslových dělníků, dnes „jen lidí“, žije na obrovských sídlištích postavených všude podle stejných plánů, od Šanghaje až po Prahu a Lublaň. A žije tam dosud, jenomže továrny jsou zavřené a lidé jsou většinou nezaměstnaní nebo důchodci. Pachuť porážky je neklamná.

G. M. Tamás

SUPPORT SONGS

TLAČENKA

web: CrosseR | grafika: wewerca | neřešte autorská práva, vždy uvádějte zdroj!
spodni obrazek