Vítejte na DIYCORE.NET

HLAVNÍ MENU

HLAVNÍ RUBRIKY

UŽITEČNÉ

KOLABORACE

UŽIVATELSKÁ SEKCE

DIYCORE.NET

VYHLEDÁVÁNÍ

TWITTER

RSS

DESKA MĚSÍCE

PÍŠOU JINDE

SAPORT

- - - - - - - - - - - - PROFILY - - - - - - - - - - - -

Lightning Bolt stokrát a pokaždé jinak

Lightning Bolt stokrát a pokaždé jinak

miniprofil

autor: Max Švarc | 27. 01. 2019, 14:53:35 | návštěv: 402 | reakcí: 0

Mít postřeh u postapo dua Brianů se vyplácí dvě desítky let, i když poslední pokus o bezprecedentní narušení zvukový izolace evidujeme pár let zpátky. A i když placení tributů z Providence nevyžadují, můžete si vsadit na jejich explodující a hned vzápětí tavitelné akordy jak ve Fortuně.

Pokud jste viděli film Power of Salad & Milkshakes, určitě jste zaznamenali asi nejpodstatnější paradox, bez něhož se výklad LB rovná mlácení prázdné slámy. Chippendale coby bubenický monstrum totiž na to, jak obsesivně bubnuje, dalo by se říct, že intenzivně masíruje blány, má koncovky paliček – aspoň pocitově – pořád přilepený k jejich zvuku. Nebavíme se o kvrdlání nožem v medu, spíš o fyzické závislosti na hudebním nástroji. Dokáže tak sugestivně tlouct, že tím otvírá jasnou představu, jak se zapojuje do celýho cyklu basová kytara, ne na druhou, ale v rytmické symbióze posouvající celý ten šílený noisový kolos směrem k posluchačské propasti. Tam se trosky znovu skládají v obraz magorů, jejichž první tracky vydávala malá značka Load (mj. i VAZ) už v polovině devadesátek.

K násilnýmu vyklízení rockovýho chlívka vede motivace zahustit každý centrimetr čtvereční zboostrovanou basou, paličkami dirigovaným virválem, jakoby walkie-talkie zmutovaným vokálem. To se od Ride the Sky (2001) po dnešní dny změnilo jen málo, přičemž ke každý další desce si přičítají body za prohlubování noiserockové gradace. Danse macabre s grácií kostlivců, kteří si chtějí užít pocit zhmotnění. Vtip nespočívá jinde než v rafinovanosti maskované zdánlivou primitivností, vítaná navigace k posluchačské řeholi s orgastickým cosi na konci cesty. Poslech Lightning Bolt připomíná putování přes hřebeny Wonderful Rainbow (2003), Hypermagic Mountain (2005), Earthly Delights (2009), přičemž k načuchání se téměř rodinného klimatu jsme si před deseti lety nemohli přát lepší místo než Sedmičku. Sál narvanej k praskutí, uprostřed duo hlukovejch tlumočníků, masky, bez kterých Chippendale občas asi nevyleze ani na ulici, šílenej tlak. Dohadovat se o tom, zda bylo Chippendalovou nejtrefnější volbou zabavit se v one man pičus projektu Black Pus, je asi stejně zbytečný jako řešit, jestli Oblivion Hunter (2012) bylo krokem zpět.

Když už v diskografii saháte po libovolný z jejich nahrávek, vede vás to k raným peklům podobně bezpečně jako k zatím poslední, v jistym ohledu „nejvyměklejší“ (hahaha… checht) Fantasy Empire, kterou pod křídlama Thrill Jockey vyseděli jak páni. Opět tu skřípá mimozemsky deformovaný hlas, který by stejně dobře mohl patřit Vetřelci, ale například i nekonečně malýmu Šivovi. Stopáž se nepočítá, šestiminutové závody na okruhu muzikantské příčetnosti nikdy nevyhrajete. Co ale fascinuje, jsou mikrovsuvky tu s melodickým (Over the River and Through the Woods), tu pseudostoner (Horsepower), tu edukačním přesahem (King of My World). Ale taky – jak říkají mladší ročníky – v „to FAKT?!“ závěru řízené demolici na jedenáctiminutové plosce (Snow White & 7 Dwarves Fans), v níž ti oddaní získávají vybavení ke zdolání stolové hory, kde už levitující duo džemuje s Merlinem. Živě si málokdo dokáže představit hodnotu kosmické radiace, ale pokud v Underdogs sešlápnou v Tosperově režii pedál až k prašné podlaze, poletíme.

Lightning Bolt (USA, Thrill Jockey) vystoupí dne 29. 1. 2019 společně s dj. flugvel or geimskip (ISL) a Microvomit v prostoru Underdogs' od 20h.  

Související články

Lightning Bolt - Wonderful Rainbow

Vaše Reakce

Výpis pěti nejnovějších reakcí. Celkem reakcí k tomuto článku: 0

SPOKOJÍZDA

spojizda obrázek

SLOUPEK

tamas

Nadřazenost státu podepřeného západním kapitálem měla do sedmdesátých let za následek hluboké změny. Ty byly umožněny jednak vyhlazením velmi malého kapitalistického sektoru během první poloviny dvacátých let v SSSR a mezi lety 1945 až 1948 na nově získaných územích. A dále – a to především – nově vybudovaným mohutným moderním hospodářstvím. Převládající sociální skutečnost staré východní Evropy – rozsáhlé velkostatky stále vlastněné aristokracií a církví a vedle toho ta nejhorší rolnická bída – zmizela beze stopy. Máme před sebou městské společnosti, kde většina lidí, dřívějších rolníků, později průmyslových dělníků, dnes „jen lidí“, žije na obrovských sídlištích postavených všude podle stejných plánů, od Šanghaje až po Prahu a Lublaň. A žije tam dosud, jenomže továrny jsou zavřené a lidé jsou většinou nezaměstnaní nebo důchodci. Pachuť porážky je neklamná.

G. M. Tamás

SUPPORT SONGS

TLAČENKA

web: CrosseR | grafika: wewerca | neřešte autorská práva, vždy uvádějte zdroj!
spodni obrazek