Vítejte na DIYCORE.NET

HLAVNÍ MENU

HLAVNÍ RUBRIKY

UŽITEČNÉ

KOLABORACE

UŽIVATELSKÁ SEKCE

DIYCORE.NET

VYHLEDÁVÁNÍ

TWITTER

RSS

DESKA MĚSÍCE

PÍŠOU JINDE

SAPORT

- - - - - - - - - - - - EXPRESS - - - - - - - - - - - -

Vznikla nová (umělecká) hudební cena Vinyla

Vznikla nová (umělecká) hudební cena Vinyla

tisková zpráva

autor: Goliart | 2. 12. 2011, 15:32:04 | návštěv: 1159 | reakcí: 0

1. 12. 2011: Dnes oficiálně vznikla nová výroční hudební cena s názvem Vinyla.  Vinyla by měla kriticky reflektovat tuzemskou (uměleckou) hudební scénu. Snahou pořadatele, občanského sdružení Goliart, je vytvořit ocenění, které bude v hudebním prostředí ekvivalentem toho, co znamená ve výtvarném umění Cena Jindřicha Chalupeckého či v oblasti divadla Ceny Alfréda Radoka. Výsledky budou vyhlášeny už za tento rok.

V ČR dlouhodobě chybí reprezentativní hudební cena, která by byla schopná pojmenovat a ocenit důležité počiny v současné české hudbě. Stávající ceny odrážejí buď popularitu (např. ceny Žebřík) nebo nepokrytě reprezentují vydavatelské lobby (Ceny Anděl). Cílem hudební ceny Vinyla je oprostit se od všech zájmových vazeb a tlaků a ocenit ty, kteří do tuzemské hudby přinášejí autorské, tvořivé a novátorské elementy. „Přáli bychom si vytvořit důstojný ekvivalent uměleckých cen, jež v jiných oborech už po léta existují," říká za pořadatele ceny Pavel Uretšlégr.

Cenu iniciovalo a produkčně zajišťuje občanské sdružení Goliart, zastoupené Pavlem Uretšlégrem a Tomášem Grombířem. Na konceptu ceny spolupracuje Rada ceny Vinyla v prozatímním složení Pavel Klusák, Antonín Kocábek, Karel Veselý, Jiří Špičák. Rada je záměrně sestavena mezigeneračně, aby byla schopná reflektovat různé myšlenkové proudy na současné hudební scéně.

Vyhlášeny jsou celkem 3 kategorie (deska roku, počin / událost roku, objev roku). O výsledcích v jednotlivých kategoriích budou rozhodovat hlasovatelé (porotci) nominovaní Radou, což jsou novináři a hudební publicisté, kteří se o hudbu dlouhodobě kriticky zajímají a pomáhají formovat myšlení o hudbě. „Oslovili jsme 21 publicistů a nabídku přijalo 17 z nich. Úzká porota není odznakem elitářství, ale snahou o kritické zhodnocení scény, které se bude lišit od výsledků ostatních cen," říká o porotě a hlasování Pavel Uretšlégr. Seznam porotců najdete zde: http://vinyla.cz/o-cene/porota.

Samotné hlasování bude probíhat dvoukolově. V prvním kole budou moci všichni hlasovatelé nominovat své favority v jednotlivých kategoriích, ve druhém kole budou porotci o konečném vítězi rozhodovat mezi třemi nejlepšími v jednotlivých kategoriích z prvního kola.

„Každoročně se obmění polovina členů Rady, která ideově formuje směřování ceny a navrhuje porotce. To logicky znamená, že se také obmění i složení poroty. Tento princip má zajistit myšlenkovou kontinuitu a zároveň učinit cenu dostatečně dynamickou a otevřenou novým impulzům," dodává k pravidlům Tomáš Grombíř.

Vaše Reakce

Výpis pěti nejnovějších reakcí. Celkem reakcí k tomuto článku: 0

SPOKOJÍZDA

spojizda obrázek

SLOUPEK

tamas

Nadřazenost státu podepřeného západním kapitálem měla do sedmdesátých let za následek hluboké změny. Ty byly umožněny jednak vyhlazením velmi malého kapitalistického sektoru během první poloviny dvacátých let v SSSR a mezi lety 1945 až 1948 na nově získaných územích. A dále – a to především – nově vybudovaným mohutným moderním hospodářstvím. Převládající sociální skutečnost staré východní Evropy – rozsáhlé velkostatky stále vlastněné aristokracií a církví a vedle toho ta nejhorší rolnická bída – zmizela beze stopy. Máme před sebou městské společnosti, kde většina lidí, dřívějších rolníků, později průmyslových dělníků, dnes „jen lidí“, žije na obrovských sídlištích postavených všude podle stejných plánů, od Šanghaje až po Prahu a Lublaň. A žije tam dosud, jenomže továrny jsou zavřené a lidé jsou většinou nezaměstnaní nebo důchodci. Pachuť porážky je neklamná.

G. M. Tamás

SUPPORT SONGS

TLAČENKA

web: CrosseR | grafika: wewerca | neřešte autorská práva, vždy uvádějte zdroj!
spodni obrazek