Vítejte na DIYCORE.NET

HLAVNÍ MENU

HLAVNÍ RUBRIKY

UŽITEČNÉ

KOLABORACE

UŽIVATELSKÁ SEKCE

DIYCORE.NET

VYHLEDÁVÁNÍ

TWITTER

RSS

DESKA MĚSÍCE

PÍŠOU JINDE

SAPORT

- - - - - - - - - - - - BLOK - - - - - - - - - - - -

Bob a Bobek

Bob a Bobek

Vzdání holdu punkové revoltě

autor: Jer_C | 21. 04. 2006, 14:36:12 | návštěv: 5276 | reakcí: 3

Oblíbené kreslené postavičky Boba a Bobka, známé z televizního Večerníčku "Králíci z klobouku" vymysleli Jaroslav Pacovský a Jiří Šebánek. Inspiraci pro grafické ztvárnění ušáků našel kreslíř Vladimír Jiránek v hudebním stylu ska, především pak v módě této subkultury. Původní návrh kostkovaných králíků v botách Dr. Martens byl však tehdejší tvrdou normalizační cenzurou odmítnut jako imperialistická provokace a Jiránek tudíž musel přistoupit ke kompromisům. Dlouho se mu nedařilo najít správnou formu kresby. Psal se rok 1978 a ze Západu k nám pomalu prosakovaly zprávy o punkové revoltě na ostrovech, která vypukla o dva roky dříve. Jiránek konečně nalezl vhodný zdroj inspirace a ještě téhož roku vznikla kresba dvou králíků - Boba a Bobka. Geniálně jednoduchou černobílou kresbou vzdal tomuto hnutí hold, přesně totiž odrážela jeho hlavní atributy: přímočarost, autenticitu a syrovost. Jiránkovi bezpochyby imponovaly i londýnské skupinky humusáckých pankáčů, které byly známé svým vegetováním po kanálech. Páchnoucí králíci zasraní od výkalů by však cenzurou samozřejmě neprošli, Jiránek tedy rafinovaně zvolil čistě bílou barvu kožichů (někteří demagogové toto vykládají jako skrytý odkaz na hnutí White Pride, s kterým byl autor údajně v úzkém kontaktu; tyto smyšlené domněnky naší "elity národa" se však ukázaly jako krajně nerealistické) a do konstrastu k tomu ztvárnění prosadil jména králíků Bob a Bobek, což je jasný odkaz na zmíněné kanální komunity.

Základem charakteru postav je určitý druh schizofrenie, který je obsažen v každém z nás. Schválně, kolikrát jste už řešili známé ranní dilema - "Vstávat a cvičit", říká jedna část vašeho já, ale ta druhá se hned logicky ptá: "Ale proč?" "Protože je ráno", dodá rozhodně ta první. "Ale já mám ještě noc", suverénně odpálkuje druhá. A tak se to vleče dlouhých několik minut, přemlouváte sami sebe, že opravdu chcete vstanout a zapojit se do procesu. Větší Bob představuje spořádaného občana, který už téměř opustil své staré ideály, menší Bobek naopak revoltující mládí. Bobkovi se samozřejmě nechce vstávat a oprávněně namítá, že má ještě noc. Aby ne, když se až v půl čtvrté ráno navrátil v dobré náladě z vydařeného koncertu. Teď je sedm a zamindrákovanej Bob do něho něco prudí. Co on může vědět. "Jde se do práce!", říká Bob. "A proč?", ptá se floutkovsky Bobek s typickým úšklebkem alá Sid Vicious. "Protože práce šlechtí.", valí ze sebe klišovitě Bob, ale myslí to trochu ironicky a s dobrým úmyslem. Bobek dnes nic nenamítá, protože po včerejším flámu má co dělat sám se sebou. Má pěknou kocovinu a všude vidí pobíhat bílé myšky. Myš - hlodavec, králík - taky hlodavec; kdo se v tom má sakra vyznat?! (zde je však na místě poznámka: Bobek je ještě nezkušený a neví, že ve skutečnosti patří do řádu Lagomorpha)

Za ta léta, co se Bob a Bobek ve scéně pohybují, se však moc nezměnili. Každý z nich má na věc trochu jiný pohled - Bob střízlivý a ucelenější, Bobek zase zapálený a nadšenější - pořád to však jsou ti milí braši, ochotní kdykoliv přiložit pracku k dílu anebo přispět někomu na pomoc. A že se jejich dobrá vůle nesetká vždy s tím nejlepším výsledkem? Inu, takový je už zákon grotesky. Kdo z nás se ostatně někdy neocitl v podobné situaci. Do It Yourself umí být někdy pěkně nevděčný "koníček". Pat a Mat by mohli vyprávět...

Vaše Reakce

Výpis pěti nejnovějších reakcí. Celkem reakcí k tomuto článku: 3
Jer_C
26. 04. 2006, 14:22:51
richard: Původní skromná myšlenka propojit jednoduchou kresbu králíků s odkazem na punk se trochu zvrtla - jsem rád, že se ti článek líbil.
Pat a Mat byli taky mí tajní favorité, tak aspoň malá zmínka ;)

richard
26. 04. 2006, 09:39:49
takhle jsem se uz dlouho nepobavil.... a potesil i odkaz na pata a mata, pro ktery jsem hlasoval ja... :-)

maxim
21. 04. 2006, 15:24:09
Tento ve skutečnosti večerníček pro dospělé má v záhlaví nejednu otázku, tu nejdůležitější rafinovaně nikdy nevyřkne: Kam se poděl kouzelník Pokustón? Byl vůbec nějaký, nebo to mám číst jako normalizační likvidaci všech povolání, která zdánlivě nic nebudují a jejich přetvoření na úroveň domestikované zvířeny? Anebo klobouk symbolizuje to, co zůstalo po všech, kterým se znelíbilo naše zřízení, tedy černá díra kopečkářů? A králicí tak jen zastupují potměšilé a sabotérské naschválníčky napojené na zahraniční rozvědku? To už bychom ale nahrávali vládnoucí třídě. Jisté je, že kouzelník Pokustón je mlhavým vtělením boha, který tady rozehrál falešnou hru, načež se odvál bůhvíkam.

SPOKOJÍZDA

spojizda obrázek

SLOUPEK

tamas

Nadřazenost státu podepřeného západním kapitálem měla do sedmdesátých let za následek hluboké změny. Ty byly umožněny jednak vyhlazením velmi malého kapitalistického sektoru během první poloviny dvacátých let v SSSR a mezi lety 1945 až 1948 na nově získaných územích. A dále – a to především – nově vybudovaným mohutným moderním hospodářstvím. Převládající sociální skutečnost staré východní Evropy – rozsáhlé velkostatky stále vlastněné aristokracií a církví a vedle toho ta nejhorší rolnická bída – zmizela beze stopy. Máme před sebou městské společnosti, kde většina lidí, dřívějších rolníků, později průmyslových dělníků, dnes „jen lidí“, žije na obrovských sídlištích postavených všude podle stejných plánů, od Šanghaje až po Prahu a Lublaň. A žije tam dosud, jenomže továrny jsou zavřené a lidé jsou většinou nezaměstnaní nebo důchodci. Pachuť porážky je neklamná.

G. M. Tamás

SUPPORT SONGS

TLAČENKA

web: CrosseR | grafika: wewerca | neřešte autorská práva, vždy uvádějte zdroj!
spodni obrazek